N.Y. Family: ‘A Gallon of Milk Was $1.99. Now It’s $2.79, When You Buy 12 Gallons a Week Times Four Weeks, That’s a Lot of Money’

‘Grocery shopping means tough choices right now’

EXCERPT:

K. STOTLER: “OK, let's see what we can do. I think probably in June it was about a dollar's worth a dollar. So now a dollar is worth about 70 cents. All right, now we're moving on to dairy, which is right there. We started seeing everything going up. Grocery prices went up. A gallon of milk was $1.99. Now it's $2.79. Well, when you buy 12 gallons a week times four weeks, you know, you're -- that's a lot of money. That's what I'm talking about.”

Video files
Full
Compact
Audio files
Full
Compact